پایگاه دانش

نرم‌افزار VUE & PlantFactory 2023

نرم افزار vue

نرم‌افزار Vue کارآمدترین و پیشرفته‌ترین برنامه جهت ساخت انواع فضای سه بعدی طبیعی و لند اسپیس است که برای انیمیشن‌سازی و جلوه‌های ویژه مورد استفاده قرار می گیرد. vue با قابلیت‌های بالایی که دارد می‌تواند راه حل بسیار سطح بالا جهت ساخت و خلق مناظر سه بعدی بسیار واقع گرایانه را فراهم کند و از همین رو،  بسیاری از استودیوهای SFX، انیماتورها، تصویرگران، معماران، نقاشان دیجیتال و متخصصان CG از آن استفاده می کنند.

 شرکت e-on نسخه‌های Vue 2023 و PlantFactory 2023، را با هم ارائه داده است که ترکیب این دو برنامه ایده آل برای ساخت و خلق محیط‌های سه بعدی و طبیعت دیجیتال است. در این بروز‌ رسانی شاهد تغییرات و ویژگی‌های فراوانی هستیم. با نرم‌افزار VUE & PlantFactory 2023 پروژه سه بعدی خود را به راحتی راه اندازی و در نهای رندر کنید یا از افزونه‌های یکپارچه‌سازی قدرتمند در نسخه‌های Professional & Enterprise برای ایجاد، صادرات و تبدیل کل صحنه‌ها برای رندر در سایر برنامه‌ها از جمله نرم‌افزار مایا و موتورهای رندر استفاده کنید. نوشته مجید پویافر

در فیلم زیر می توانید دموی این برنامه را ببینید که خود گواه بر قدرت این نرم‌افزار است.

پلاگین های نرم افزار VUE

Vue یک نرم‌افزار مستقل است اما برای همه نرم افزارهای پایه انیمیشن‌سازی مانند مایا افزونه دارد به این صورت که پس از نصب برنامه و پلاگینی که داخل بسته نصبی آن موجود است (این افزونه به شکل پیش‌فرض هنگام نصب برنامه موجود است) یک منو در نرم‌افزار مایا اضافه می‌شود که می توان تمام  نرم‌افزار vue را در داخل مایا مدیریت کرد. در نسخه اخیر، سازگاری افزونه های اضافی را برای نسخه های برنامه میزبان و موتورهای رندر زیر اضافه مقدور است.

 • 3D Studio Max 2016 to 2023
 • Maya 2015 to 2023
 • Cinema4D R20 to 2023
 • Redshift material conversion (starting from 3.0.46) in Maya 2020 and above, Cinema 4D R23 and above and 3D Studio Max 2022 and above
 • Support for V-Ray 6 in 3ds Max, Maya and Cinema 4D

 

ویژگی های نرم افزار vue
نرم‌افزارهایی که با vue تعامل دارند

قابلیت ‌های نرم‌افزار VUE

برنامه vue فوق العاده است و دارای ویژگی‌های بسیار منحصر به فرد بوده که هر هنرمند را به خود جذب می کند. در ادامه به برخی از این ویژگی ها اشاره خواهم کرد.

سهولت استفاده در VUE

VUE دارای یک فضای کار و محیط هنرمند پسند بوده و با ابزارهایی که ارائه می‌دهد می‌توان به سهولت انواع محیط طبیعی سه بعدی را خلق کرد. شما می‌توانید یک محیط سه بعدی بسازید که با شرایط محیطی مانند ارتفاع، شیب و سطح آب تطبیق می‌یابند و الگوریتم محاسباتی آن بر اساس قوانین طبیعی نوشته شده است به این صورت که شما وقتی یک نمونه اکوسیستم‌ می‌سازید در آن هیچ کدام از گیاهان، سنگ ریزه‌ها و دیگر موارد یکسان به نظر نخواهند رسید.

PlantFactory در کنار vue آمده است که از آن برای مدل‌سازی سه بعدی انواع پوشش گیاهی استفاده می ‌شود که پیشنهاد می‌شود حتما آن را نیز نصب کنید. جعبه ابزار شناور و در عین حال هنرمند پسند آن، به شما قدرت کنترل بی‌سابقه‌ای بر هر جزئیات را می‌دهد. شما قادرید هر چیزی که در طبیعت هست را خلق کنید، از قارچ‌های کوچک گرفته تا درختان باشکوه. چه به گیاهان بسیار واقعی و چند ضلعی برای ساخت جلوه‌های ویژه (VFX) یا برای ساخت انیمیشن نیاز داشته باشید، چه به گیاهان سبک برای ساخت فیلم‌های تبلیغات یا یک اکوسیستم پیچیده، PlantFactory همراه با vue تمامی نیازهای شما را در این خصوص بر طرف می‌کند و در عین حال به طور یکپارچه در پایپلاین شما ادغام می‌شود.

ویژگی های نرم افزار vue

ایجاد اکو سیستم در VUE

EcoSystem‌ ها فناوری نمونه‌سازی در VUE هستند. آنها همراه با گیاهان دیجیتالی در واقع قلب و روح محیطی که می‌خواهید بسازید هستند. شما در این برنامه می‌توانید میلیون‌ها گیاه از نوع مختلف را در سطح یک مدل، مانند کوه پراکنده کنید و به آنها آرایش چیدمانی دهید و یا بگذارید برنامه، به صورت رندم آنها را پخش کند، در واقع شما به تعداد بسیار زیادی  از تنوع گیاهی دسترسی دارید به شکلی که رفتار هیچ کدام شبیه هم نباشد. از آنجا که اجسام ریز در انیمیشن‌سازی، همیشه دردسر دارند و با محدودیت‌های سخت افزاری روبرو هستیم، در این برنامه، از یک تکنولوژی منحصر به فردی برای رفع این مشکل استفاده شده است و تکنیک‌هایی دارد که می‌توان صحنه را بهینه کرد. به طور کل، در VUE می‌توانید یک دنیای زیبای سه بعدی زیبا، خلق کنید، اکوسیستم تعریف کنید و به سادگی  انواع محیط دشت با پوشش گیاهی، مراتع و جنگل‌های پیچیده دست یابید.

اکوسیستم‌ها را می‌توان به عنوان یک لایه، به هر آبجکت مانند زمین، دشت و کوه اضافه کرد و قوانین رشد مانند محدودیت‌های ارتفاع، شیب و جهت یا میل و دافعه را با سایر لایه‌های اکوسیستم تنظیم کنید. هر نوع مدل، چه ثابت باشد یا متحرک، به راحتی بومی کنید و می‌توانید از اکوسیستم‌های آماده این برنامه استفاده کنید. همچنین تغییرات رنگ و مقیاس و بسیاری موارد دیگر را می‌توان به صورت اختیاری با تنظیمات بصری کنترل کرد.

ویژگی های نرم افزار vue

آسمان های شگفت انگیز واقعی بسازید

VUE دارای یک مدل جوی استادانه با الهام گرفتن از نور در دنیای واقعی دارد و تمام رفتارهای نوری را مانند طبیعت محاسبه می کند. به راحتی هوا را با مه پر کنید، ابرهای کاملاً حجمی و غروب‌های زیبا بسازید. علاوه بر آن، هم خود آسمان و هم ابرهای حجمی را می‌توان به برنامه‌های کاربردی دیگر به عنوان HDRI‌ های 32 بیتی یا OpenVDB صادر کرد. VUE یکی از واقعی‌ترین سیستم‌های جوی موجود در بازار را دارد، از ابرهای کاملاً حجمی گرفته تا انیمیشن‌های شناور، سراسر صحنه باد و نسیم، مه و جلوه‌های آب و هوا قابل تنظیم هستند. اتمسفرهایی با کنترل فوق العاده‌ای دارد که می‌توانید بهترین حالت ممکن را مناسب یک صحنه، فراهم کنید.

به عنوان مثال، شما می‌خواهید یه فضای ابری داشته باشید، در فضای ابری نحوه واکنش نور بسیار متفاوت در وضعیت آفتابی است و یا در نمونه دیگر می‌خواهید یک فضای مه آلود داشته باشید می‌توانید با کلیک بر روی یک اتمسفر آماده، فرایند ساخت محیط طبیعی را انجام دهید. ضمن اینکه در این برنامه، انواع اتمسفرهای از پیش ساخته شده وجود دارد که علاوه بر آن، می‌توانید از یک کتابخانه آنلاین، این اتمسفرها را دریافت کنید.

شما به راحتی می‌توانید شکل کلی ابرها را، از پر تا توده‌ای و رنگ آن را کنترل کنید و آسمان‌هایی را با لایه‌های ابری و به هر شکلی که دوست دارید برای مناظر ابری پیچیده و باورنکردنی واقعی ایجاد کنید. در vue ابرها از هر زاویه به یک اندازه خوب به نظر می‌رسند پس بنابراین برای خلق یک اثر زیبا واقعا ایده آل هستند و همچنین برای ایجاد مه یا جلوه‌‌ای مشابه ‘عبور ابر از بین کوه‌ها’ کاملا عالی است و با تنظیمات مناسب می‌توانید، پدیده‌های طبیعی مانند پرتوهای خدا را تولید کنید…

دانلود نرم افزار vue

یکپارچه با substance

از مواد Substance با فرمت *.sbsar در VUE استفاده کنید. پشتیبانی از این مواد به طور خودکار در برنامه گنجانده شده است و نیازی به نصب افزونه اضافی ندارد می‌توانید از موتور سریع GPU Substance برای محاسبه سریع مواد استفاده کنید یا برای کارهای شبکه و سازگاری با عقب به موتور CPU بروید.

هر فایل Substance به‌عنوان یک گره در نمودار سایه‌زنی مواد بارگذاری می‌شود تا بتوان آن را به صورت اختیاری با گره‌های ماده دیگر ترکیب کرد یا توسط آن هدایت کرد.

دانلود نرم افزار vue

ویژگی‌های جدید نرم افزار VUE 2023

 • تغییرات کیفیت فوق‌العاده‌ ویرایشگر عملکرد 
 • تبدیل شیدر برای موتور رندر Redshift در 3D Studio Max
 •  نودهای جدید
 • انعکاس های GGX در تمام متریال‎‌ها رابری ویژگی‌ها بین VUE Creator و Professional/Enterprise 
 • نسخه های برنامه میزبان جدید پشتیبانی شده برای پلاگین های ادغام VUE عبارتند از Maya 2023، 3DS Max 2023 و Cinema 4D S26 & 2023.
 • موتورهای رندر پشتیبانی شده همه بیلدهای V-Ray 6 و V-Ray 5، تمام بیلدهای Arnold، Renderman 24 و تمام ساخت‌های Redshift از نسخه 3.0.46 هستند.
 • پلاگین یکپارچه سازی VUE برای 3ds max اکنون می تواند موادی را برای Redshift 3.0.46 و بالاتر ایجاد کند. ایجاد مواد Redshift در 3ds Max 2022 و بالاتر پشتیبانی می‌شود.
 • ابرهای طیفی با صادرات Omniverse و NanoVDB همگام سازی می شوند
 • VUE اکنون لایه‌های ابری را به عنوان بخشی از همگام‌سازی صحنه با Nvidia Omniverse از طریق Nucleus همگام‌سازی می‌کند.
 • پشتیبانی از تبدیل نور پس زمینه / شفافیت با آرنولد در همه برنامه ها.
 • گره جدید شاخص رطوبت برای هدایت توزیع مواد در زمین ها و برای شبیه سازی سریع اشکال فرسایش در نمودارهای زمین
نرم افزار Maya

آموزش مقدماتی نرم افزار مایا

اگر به انیمیشن سازی علاقه مند هستید و به دنبال یک منبع آموزش انیمیشن میگیردید پیشنهاد میکنم دوره آموزش نرم افزار مایا ارائه شده در پرشین انیمیشن را ببینید که می تواند اولین قدم برای شروع آموزش انیمیشن باشد

مقاله های مرتبط

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد اگر این مقاله را دوست داشتید از شما درخواست میکنم آن را به اشتراک بگذارید.

نوشته قبلی

درباره MetaHuman Animator

نوشته بعدی

نرم‌افزار زیبراش چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوگوی پرشین انیمیشن

جهت استفاده از تمام امکانات سایت لطفا در آن ثبت نام نمایید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری