پلاگین Craft Director Studio

پلاگین Craft توسط کمپانی Craftanimation عرضه می شود که یک افزونه برای ریگ و انیمیت انواع وسایل نقلیه می باشد. پلاگین کرفت استودیو هم اکنون برای سیستم عمل های ویندوز (windows) و لینوکس (Linux) منتشر شده و قابل دسترس است که قیمت نسخه کامل پلاگین Craft Director Studio برای یک سال 399 و 499 دلار برحسب امکانات منتغیر است که البته یک نسخه رایگان هم عرضه شده است. 

کاربرد : پلاگین قدرتمند برای ریگ و متحرک سازی انواع اتومبیل
شرکت توسعه و منتشر کننده : Craftanimation
سایت شرکت سازنده

درباره پلاگین Craft Director Studio

پلاگین Craft Director Studio یکی از پلاگین های قدرتمند است که برای نرم افزار های سه بعدی از جمله  نرم افزار Maya ، نرم افزار 3dsmax ، نرم افزار Cinema 4D طراحی و ساخته شده است. از پلاگین Craft Studio ( کرفت استودیو ) در زمینه های حرکات طبیعی و متحرک سازی به خصوص حرکات ماشین ، هواپیما ، کشتی و انواع وسایل نقلیه مورد استفاده قرار میگیرد. پلاگین Craft Studio علاوه بر انیمیشن در زمینه های جلوه های بصری و  بازی سازی نیز کاربرد دارد. پلاگین Craft Director Studio  همچنین در پروژه های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است و به خاطر داشتن امکاناتی بسیار کاربردی و حرفه ای در زمینه Keyframing ، Scripting و Rigging ارائه میدهد کاربران زیادی را به خود جذب کرده است.

craft

تاریخچه پلاگین Craft Studio

شرکت Craft animation ( کرافت انیمیشن ) در سال 2006 در شهر گوتنبرگ واقع در کشور سوئد تاسیس شد و تمام تلاش خود را به کار برد تا زمان انیمیت را کمتر کنند این مطالعات و تحقیقات تا سال ها ادامه پیدا کرد و توسط افرار مختلفی توسعه داده شد که در نهایت به طراحی و ساخت پلاگین Craft منجر شد تا پیش از این ساعت ها زمان صرف می شد تا یک انیمیت انجام شود و یک ماشین به سمت جلو حرکت کوتاهی داشته باشد اما پلاگین Craft Director Studio این زمان را بسیار کم تر کرده است به طوری که کاربر میتواند زمان بیشتری بر روی تنظیم دقیق تر و هر چه بیشتر رئال (واقع گرا) بودن بگذارد. از زمان معرفی نرم افزار Craft در سال 2006 میلادی تا کنون پلاگین Craft Director Studio تغیراتی داشته است که در هر نسخه سعی شده است تا اشکالات و باگ های آن را رفع کنند که این خود یکی از دلایل محبوبت کرفت به شمار می آید.

craft2

ویژگی های پلاگین Craft Studio

از ویژگی های مثبت پلاگین Craft Studio که باعث محبوبیت زیادی بین کاربران شده است می توان به داشتن دقت زیاد و سرعت عملکرد زیاد و همچنین رئال (واقع گرا) بودن آن اشاره کرد. پلاگین Craft تقریبا تا 90 درصد زمان تولید انیمیشن را کاهش داده و صرفه جویی می شود البته لازم به ذکر است استفاده از پلاگین کرافت نیاز به تجربه و دانش فنی درباره انیمیت است تا بتوان نتیجه مطلوب را دریافت کرد.
شرکت توسعه دهنده پلاگین کرافت با اسفاده از سیستم های خود می تواند کارهای زمان بر را برای کاربران با سرعت و دقت بالا انجام دهد بنابراین پلاگین کرفت به نوعی عصر جدیدی از هنر انیمیشن سازی را رقم می زند و با قدرت ایجاد حرکات طبیعی و تصاویر واقع گرا (Real time) این توانایی را دارد که زمان خلق تصاویر واقع گرا را کاهش دهد

دیگر ویژگی های پلاگین Craft

  • به روز بودن پلاگین Craft و رفع نواقض در نسخه های جدید
  • پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف
  • واقع گرا بودن نتیجه کار
  • قیمت مناسب این پلاگین که البته نسخه رایگان و کرک شده آن در وب سایت پرشین انیمیشن موجود است
  • سرعت پردازش بالا
  • نصب و استفاده آسان
  • مورد استفاده در استودیوهای بزرگ
  • داشتن کاربران زیاد
  • کاهش چشم گیر زمان انیمیت و صرفه جویی در زمان
  • کم بودن حجم این پلاگین نصبت به قدرت و دقتی که دارد

جمع بندی

اگر کاربرد پلاگین ها را در نرم افزار مایا بدانید قطعا در مسیر آموزش انیمیشن به این پلاگین ها بر می خورید، نکته بسیار مهم این که هر چند پلاگین ها کار را برای کاربران در یک بخش خاص راحت تر می کند ولی نباید در تله این پلاگین ها بیافتید و باید روی نرم افزار پایه خود حساب باز کنید و چرا که به دلیل راحتی کار با آنها می تواند به آموزش انیمیشن اصولی شما لطمه وارد کند. آموزش صحیح این است که ابتدا در نرم افزار مایا و یا هر نرم افزار اصلی که مهارتتان را روی آن سرمایه گذاری می کنید یاد بگیرید و پس از آن به سراغ آسان سازها بروید چرا که ممکن است این پلاگین ها یا عرضه نشوند یا در جایی دیگر در دسترس نباشد.

لازم به ذکر است پلاگین ها برای افرادی که تخصصی در یک بخشی ندارند اما برای ساخت انیمیشن لازم است که خیلی سریع آن کار را انجام دهند می تواند مفید باشد. یادگیری پلاگین Craft Director Studio را به دلیل سادگی آن پیشنهاد می کنم و در پایان فراموش نکنید آموزش انیمیشن اصولی بهترین راه است و در مسیر آموزش برخی پلاگین ها که آموزش آنها بسیار ساده است می تواند آموزش انیمیشن را برای شما زیباتر کند.

نویسنده : مجید پویافر
منبع: پرشین انیمیشن
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد

لینک دانلود پلاگین Craft

آخرین نسخه ارائه شده پلاگین Craft Studio با نام Craft Director Studio 21.1.2 در تاریخ 2021/05/16 برای ویندوز 64 با حجم 130 مگابایت (البته بدون پلاگین های دیگر نرم افزارها) می توانید از سایت پرشین انیمیشن دانلود کنید.

گالری پلاگین Craft

گالری پلاگین Craft Director​

دموی پلاگین Craft

Play Video about craft
دموی پلاگین Craft Director​