نرم افزار 3dsMax

نرم افزار 3ds Max نیز مانند دیگر نرم افزارهای شرکت Autodesk اهمیت زیادی برای این شرکت دارد زیرا یکی از پر فروش ترین نرم افزارهای انیمیشن سازی در دنیاست که کاربران بسیار زیادی دارد اما یکی از مهم ترین ضعف های نرم افزار 3ds Max نبود نسخه Mac برای آن است چرا که تاکنون نسخه Mac نرم افزار 3smax عرضه نشده است و این یکی از بزرگترین مشکلات برای کاران 3DsMax  می باشد.

شرکت Autodesk این نرم افزار را با این عبارت معرفی می کند

3ds Max is a powerful 3D modeling and animation solution used by game developers, visual effects artists, and graphic designers to create massive worlds, stunning scenes, and engaging virtual reality (VR) experiences

کاربرد : نرم افزار پایه انیمیشن سازی
شرکت توسعه و منتشر کننده : Autodesk
سایت شرکت سازنده

درباره نرم افزار 3ds Max

نرم افزار 3dsMax که قبلا 3d Studio Max نامیده می‌شد یک برنامه گرافیکی سه ‌بعدی است که برای ساخت انیمیشن ( پویانمایی ) مدل‌ سازی ، بازی‌ سازی و محیط های سه ‌بعدی استفاده می شود.

هر چند نرم افزار 3dsMax توسط کمپانی Autodesk عرضه می شود اما هسته 3ds Max محصول کمپانی آتودسک نیست، نرم افزار 3dsmax پس از چندین بار خرید و فروش در نهایت امروز متعلق به غول شرکت های نرم افزار سه بعدی سازی Autodesk میباشد.

نرم افزار 3dmax

پس از انتشار دومین بروزرسانی 3ds Max ( تری دی مکس ) توسط discreet شرکت Autodesk آن را خرید و طی دو انتشار بعدی کل مراحل توسعه را خود شرکت آتودسک به صورت داخلی انجام داد و بعدها نرم ‌افزار تحت نام “3ds max” منتشر شد که از نسخه هفت نرم افزار مکس دیگر با لوگوی شرکت Autodesk عرضه شد و نام آن به Autodesk 3dsmax تغییر کرد

نرم افزار 3dmax

گروه سازنده 3DSMax

نرم افزار 3d studio max توسط گری یوست و گروه یوست برای سیستم عامل داس خلق شد و پس از انتشار نسخه چهارم نرم افزار 3dmax  برای ویندوز NT بازنویسی شد. این نسخه هم توسط گروه یوست ساخته شد و توسط کنیتکس که در آن زمان بخش رسانه و سرگرمی Autodesk بود منتشر گردید.

کاربرد Autodesk 3DsMax

نرم افزار 3d Max بیشتر برای مدل سازی و ارتباط آن با نرم افزار AutoCAD شهرت دارد در نتیجه در میان معماران بسیار محبوب بوده که از این رو در بین سایر نرم افزارها کاربران بسیار بیشتری دارد و شرکت های تولید مدل های سه بعدی بیشتر با فرمت 3dsmax محصولاتشان را عرضه می کنند و همچنین پلاگین های بسیار بیشتری برای مکس 3dsmax ساخته شده است در نتیجه اکثر توسعه‌ دهندگان بازی‌های کامپیوتری، بسیاری از استودیوهای تبلیغات تلویزیونی و جلوه‌های ویژه سینمایی و استودیوهای معماری از نرم افزار مکس استفاده می کنند.

نرم افزار 3ds Max

قابلیت های Autodesk 3ds Max

 • ابزارهای پیشرفته در مدل سازی
 • ابزارهای جانبی بسیار زیاد مانند مدل های آماده و آبجکت ها که این به دلیل تعداد بالای یوزرهای این نرم افزار می باشد
 • مناسب برای ساخت بازی های رایانه ای
 • کنترل کامل در بخش متحرک سازی و انیمیشن
 • تعامل با دیگر نرم افزارهای انیمیشن سازی
 • داشتن پلاگین های بسیار زیاد
 • دارای هوش مصنوعی
 • رندرینگ مناسب 
 • سازگار با انواع فرمت های سه بعدی مانند 3DS، AI، DDF، DEM، DWG، DXF، OBJ، PRJ، SHP، STL، TRC، VW
 • تعامل بسیار خوب با نرم افزار AutoCAD
 • داشتن استس های بسیار زیاد در دنیا
 • داشتن محیط کاربری آسان و یوزر پسند
 • قابلیت وارد کردن و خارج کردن انواع فرمت های سه بعدی
 • به روز رسانی و پشتیبانی خوب
 • دارای کاربران زیاد و در نتیجه بازار کار مناسب
 • و…

جایگاه دو نرم افزار 3ds Max و Maya

شرکت اتودسک دو نرم افزار بسیار شبیه به هم دارد یکی نرم افزار Maya و دیگری نرم افزار 3dsmax 
پس از اینکه نرم افزار مایا به دست اتودسک افتاد احتمال می رفت نرم افزار مایا را قربانی 3dsmax کند (همان کاری که با نرم افزار Softimage کرد) اما این اتفاق نه اینکه نیافتاد بلکه توسعه و سرمایه گذاری روی مایا بیشتر هم شد و این هیچ دلیلی به غیر از قدرتمند بودن نرم افزار مایا نداشد. در سال های اخیر کمپانی اتودسک سعی بر آن داشت که مسیر هر دو این نرم افزارها را در یک هدف نگه دارد اما در چند نسخه اخیر مشخص شد که 3dsmax کم کم برای ساخت بازی بهینه می شود نه تولید فیلم انیمیشن، هر چند امروزه شرکت های فیلم سازی بیشتر از نرم افزار 3dmax  استفاده میکنند اما به مرور گرایش ها به نرم افزار مشابه آن یعنی نرم افزار مایا بیشتر خواهد شد.

نویسنده : مجید پویافر
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع می باشد

ویژگی های جدید Autodesk 3dsmax 2023.1

Autodesk 3ds Max 2023.1 آخرین به روز رسانی نرم افزار مدل سازی و رندر سه بعدی است.
Autodesk 3ds Max 2023.1
این نسخه گردش کار جدیدی را برای اکستروژن اسپلاین در نمای دید معرفی می‌کند و تعدادی از اصلاح‌کننده‌های کلیدی را برای مدل‌سازی سه بعدی، بافت‌سازی و انیمیشن کاراکترها بهبود می‌بخشد.
مدل سازی سه بعدی: گردش کار جدید اکستروژن اسپلاین 3ds Max 2023.1 بهبودهای تدریجی را در مجموعه ابزار مدل سازی سه بعدی نرم افزار ایجاد می کند، که مسلماً مهمترین آنها گردش کار جدید اکستروژن اسپلاین است.
در نسخه 3dsmax 2023.1  اکنون می‌توانند با نگه داشتن [Shift] یا [Ctrl] + [Shift] هنگام استفاده از ابزارهای Move، Rotate و Scale، بخش‌ها یا راس‌های spline را بیرون برانند و بخش‌های spline را مستقیماً در viewport شبیه‌سازی کنند.
گردش کار بر روی اشیاء Line، Editable Spline و Edit Spline پشتیبانی می شود.
علاوه بر این، هنگام کار با Editable Spline یا Edit Spline، تغییر نوع Spline Vertex به Smooth، Bezier یا Bezier Corner اکنون به طور خودکار بخش های spline مجاور را به یک نوع منحنی تنظیم می کند.
مدل سازی سه بعدی: به روز رسانی های Smart Extrude ، Chamfer و TurboSmooth هنگام اکسترود کردن چهره‌ها، سیستم اکسترود هوشمند 3ds Max اکنون سطوح مقعر را بهتر کنترل می‌کند: آخرین مورد از سری به‌روزرسانی‌های مداوم این ویژگی.
اصلاح‌کننده Chamfer – همچنین در بسیاری از نسخه‌های اخیر به‌روزرسانی شده است – یک الگوریتم مثلث‌سازی مجدد برای کاهش احتمال لبه‌های بلند و نازک یا لبه‌های نامرتب دریافت می‌کند.
اصلاح‌کننده TurboSmooth که برای تقسیم‌بندی هندسه استفاده می‌شود، “بهبود عملکرد تا 2 برابر” را دریافت می‌کند.
 
با VertexPaint یک دکمه Capture جدید برای گرفتن اطلاعات رنگ از اصلاح‌کننده‌های زیر آن در پشته اصلاح‌کننده. هنگامی که از روش Unfold3D Optimize در ابزار Relax Modifier Unwrap UVW استفاده می‌کنید، اکنون می‌توانید عملیات آرامش را به اجزای UV انتخاب شده محدود کنید.
برای انیمیشن شخصیت‌ها، اصلاح‌کننده‌های Morpher و Skin (نشان داده شده در بالا) هر دو بهبود عملکرد دارند، اگرچه یادداشت‌های انتشار ارقامی را در مورد افزایش سرعت درج نمی‌کنند.
به‌روزرسانی‌هایی برای جداسازی انتخاب، تطبیق چشم‌انداز و کتابخانه‌های مواد تغییرات دیگر عبارتند از Zoom Extents جدید در حالت Isolate برای Isolate Selection که به طور خودکار روی شی ایزوله شده در viewport بزرگنمایی می کند،
بزار Perspective Match که دوربین را برای مطابقت با پرسپکتیو تصویر پس‌زمینه جهت‌دهی می‌کند، یک گزینه جدید Allow Distorted View دریافت می‌کند که باعث می‌شود نما به طور غیریکنواخت تغییر شکل دهد. علاوه بر این، اکنون می‌توان کتابخانه‌های مواد سازگار با نسخه‌های قبلی 3ds Max را ذخیره کرد و به 3ds Max 2020 برمی‌گردد. و رفتار نوار پیشرفت در رابط کاربری بهبود یافته است.
قیمت گذاری و سیستم مورد نیاز 3ds Max 2023.1 برای Windows 10+ در دسترس است. فقط اجاره ای است هزینه اشتراک 225 دلار در ماه یا 1785 دلار در سال است. در بسیاری از کشورها، هنرمندانی که کمتر از 100000 دلار در سال درآمد دارند و روی پروژه هایی با ارزش کمتر از 100000 دلار در سال کار می کنند، واجد شرایط اشتراک Indie هستند که هزینه آن 290 دلار در سال است.

آخرین نسخه ارائه شده نرم افزار 3dsmax ، ورژن 2023.1 می باشد که با نام تجاری Autodesk 3DSMAX 2023.1 در تاریخ  1401/3/26 منتشر شده است می توانید از سایت پرشین انیمیشن با کرک فعال ساز 3DSMAX دانلود کنید

لینک های دانلود Autodesk 3DSMAX 2023.1

رمز فایل فشرده : persiananimation.com

Play Video about نرم افزار 3ds Max
Hardware
CPU64-bit Intel® or AMD® multi-core processor
Graphics HardwareRefer to Recommended Hardware wizard for a detailed list of recommended systems and graphics cards
RAM4 GB of RAM (8 GB recommended)
Disk Space9 GB of free disk space for install
Pointing DeviceThree-button mouse