نرم‌افزار MotionBuilder

نرم‌افزار MotionBuilder یکی از نرم افزارهای کمکی و تخصصی ویژه متحرک‌سازی ( انیمیت ) در دنیا است. نرم‌افزار Motion Builder مانند سایر محصولات شرکت Autodesk معمولا در سال یک بار عرضه می‌شود. شرکت Autodesk همیشه سعی کرده است که هر نسخه‌ای را که ارائه می‌دهد نسبت به نسخه قبل بهتر باشد این قائده برای نرم‌افزار MotionBuilder هم رعایت شده است به این صورت که همیشه سعی در رفع نواقص و اضافه کردن قدرت پردازش آن هستند. معمولا به غیر از نسخه‌های رسمی سالانه نسخه آپدیت عرضه نمی‌شود و این شرکت ترجیح می‌دهد امکانات جدید آن را در همان نسخه‌های رسمی به نمایش بگذارد.موشن بی

کاربرد: نرم افزار تخصصی متحرک سازی
شرکت توسعه و منتشر کننده: Autodesk

درباره نرم‌افزار MotionBuilder

نرم‌افزار MotionBuilder محیطی مستقل دارد علاوه بر محیط مستقل آن تعامل مستقیم با دیگر نرم افزار‌های انیمیشن‌سازی Autodesk را دارد قابلیتی که نبود آن در نسخه‌های قدیمی به شدت آزار دهنده بود اما در نسخه‌های اخیر نرم افزارهای شرکت آتودسک، قابلیت ارسال پروژه‌ها به طور کامل با قابلیت (… send to ) مشروط بر اینکه نسخه‌های رسمی هر دو نرم‌افزار یکی باشد (فقط در آن صورت گزینه send too Motion builder دیده خواهد شد) فراهم شده است.
به عنوان مثال باید هر دو نرم‌افزار نسخه رسمی سال باشد (مثلا نسخه 2020) و این قانونی است که در تمام نرم افزارهای آتودسک باید رعایت شود در نتیجه می‌توان گفت شما به راحتی می‌توانید از قابلیت‌های بیشتر و ابزارهای گنجانده شده در موشن بیلدر برای بهتر کردن متحرک‌سازی استفاده کنید و کلیپ بسازید و آن را مستقیم به نرم‌افزار مایا و نرم‌افزار 3dsmax ارسال کنید تا به صورت زنده بر روی کاراکترتان آپدیت شود، هر چند خود نرم‌افزار مایا در زمینه متحرک‌سازی بی‌نظیر است ولی نرم‌افزار موشن بیلدر هم یک نرم‌افزار جانبی و کمکی به عنوان یک ابزار بیشتر می‌توان از آن استفاده کرد.

نرم‌افزار MotionBuilder

تاریخچه نرم‌افزار MotionBuilder

نرم‌افزار MotionBuilder برای اولین بار توسط شرکت Kaydara واقع در کشور کانادا طراحی و ساخته شد و ابتدا آن را Filmbox نامگذاری کردند، بعدها توسط شرکت Alias خریداری شد و نامش به Motion Builder تغییر یافت بعد از Alias نرم‌افزار موشن بیلدر را شرکت Autodesk خریداری و توسعه آن را به عهده گرفت و هر ساله این نرم‌افزار را گسترش داده و به بازار عرضه می‌کند و محبوبیت زیادی بین کاربران دارد.

ویژگی‌های نرم‌افزار MotionBuilder

از ویژگی‌های نرم‌افزار موشن بیلدر برقراری ارتباط با محیط نرم‌افزار که بسیار ساده است. قدرت کم نظیر آن در ساخت کاراکتر‌های انیمیشی و واقع گرایی و سرعت بالا و قابلیت ریگ و انیمیت (متحرک سازی) و استفاده از قدرت کارت گرافیک GPU از دلایل محبوبیت نرم‌افزار موشن بیلدر است که امروزه استودیو‌های انیمیشن‌سازی، فیلم‌سازی و بازی‌سازی از آن استفاده می‌کنند و همچنین نرم‌افزار موشن بیلدر  قابلیت استفاده از دستگاه موشن کپچر (Motion capture) یا همان تکنولوژی ضبط حرکت را دارد و نیز برنامه نویسان یا کسانی که آشنایی با برنامه نویسی دارند می‌توانند با زبان‌های برنامه نویسی ++c (سی پلاس پلاس) و Phthon (پایتون) اقدام به توسعه بیشتر نرم‌افزار موشن بیلدر کنند.

ویژگی‌های نرم‌افزار MotionBuilder

نرم‌افزار Motion Builder در صنعت فیلم‌سازی و انیمیشن

با توجه به مهمترین ویژگی نرم‌افزار موشن بیلدر که اتصال آن با دستگاه موشن کپچر می‌باشد امروزه اکثر شرکت‌های انیمیشن‌سازی و شبیه ساز کاراکتر بازیگران استفاده از موشن بیلدر بسیار زیاد بوده و در اکثر فیلم‌ها و انیمیشن‌ها از آن استفاده شده است که مهمترین آن یا مطرح‌ترین آن فیلم آواتار ساخته جیمز کامرون است.

نرم‌افزار Motion Builder در صنعت فیلم‌سازی و انیمیشن

نویسنده: مجید پویافر
منبع: پرشین انیمیشن
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع است.

نرم‌افزار MotionBuilder در حال حاضر برای سیستم عامل ویندوز windows عرضه شده و قابل دسترس است. آخرین نسخه نرم‌افزار Motion Builder با نام Autodesk Motion Builder 2023 برای ویندوز 64 بیت که در تاریخ 1401/1/15 منتشر شده از سایت پرشین انیمیشن با کرک تست شده دانلود و نصب کنید.

رمز فایل فشرده: persiananimation.com

کرک نرم‌افزار Motion Builder عرضه شده در سایت پرشین انیمیشن جنبه آموزشی دارد، در صورتی که قصد استفاده تجاری از نرم‌افزار موشن بیلدر را دارید حتما از سایت اصلی آن خریداری کنید.

System Requirements
 • CPU: 64-bit Intel® or AMD® multi-core processor.
 • Graphics Hardware:Refer to the Maya Certified Hardware page for a detailed list of
 • recommended systems and graphics cards
 • RAM:4 GB of RAM (8 GB or more recommended)
 • Disk Space:1 GB of free disk space for install
آموزش نصب و فعال سازی نرم افزار موشن بیلدر
 1. نرم افزار را نصب کنید.
 2. فایل فعال ساز را دانلود و از حالت فشرده خارج کنید.
 3. آنتی ویروس را خاموش کنید.
 4. فایل Autodesk License Patcher.exe را اجرا کنید و چند ثانیه صبر کنید تا مراحل انجام شود و پنجره فعال سازی بسته شود.
 5. نرم افزار را اجرا کنید و در پنجره فعال سازی گزینه Use A Network License و در صورت نیاز Single License Server را انتخاب کنید و در کادر خالی 127.0.0.1 را وارد کنید.
 6. برای نصب سایر محصولات Autodesk نیاز نیست مجدد تمام مراحل بالا را تکرار کنید. کافی است نرم افزار را نصب و اجرا کنید و در صورت نیاز مرحله قبل را انجام دهید.
 7. این روش ساده ترین راه برای فعال سازی محصولات نرم افزاری Autodesk میباشد.
 8. در صورت حذف فایل Service.exe توسط آنتی ویروس، فایل مورد نظر را در لیست استثنا آنتی ویروس قرار دهید. در غیر اینصورت نرم افزار فعال نخواهد شد.
نرم افزارهای مرتبط با موشن بیلدر