نرم افزار MotionBuilder

نرم افزار MotionBuilder یکی از نرم افزارهای کمکی و تخصصی ویژه متحرک سازی ( انیمیت ) در دنیا می باشد. نرم افزار Motion Builder  نیز مانند سایر محصولات شرکت Autodesk سالانه یک نسخه رسمی عرضه می کند. شرکت Autodesk همیشه سعی کرده است که هر نسخه ای را که ارائه می دهد نسبت به نسخه قبل بهتر باشد این قائده برای نرم افزار MotionBuilder  هم رعایت شده است به این صورت که همیشه سعی در رفع نواقص و اضافه کردن قدرت پردازش آن هستند. معمولا به غیر از نسخه های رسمی سالانه نسخه آپدیت عرضه نمی شود و این شرکت ترجیح میدهد امکانات جدید آن را در همان نسخه های رسمی به نمایش بگذارد.

کاربرد : نرم افزار تخصصی متحرک سازی (انیمیشن)
شرکت توسعه و منتشر کننده : Autodesk
سایت شرکت سازنده

درباره نرم افزار MotionBuilder

نرم افزار MotionBuilder محیطی مستقل دارد علاوه بر محیط مستقل آن تعامل مستقیم با دیگر نرم افزار های انیمیشن سازی Autodesk را دارد قابلیتی که نبود آن در نسخه های قدیمی به شدت آزار دهنده بود اما در نسخه های اخیر نرم افزارهای شرکت آتودسک، قابلیت ارسال پروژه ها به طور کامل با قابلیت (… send to ) مشروط بر اینکه نسخه های رسمی هر دو نرم افزار یکی باشد (فقط در آن صورت گزینه send too Motion builder دیده خواهد شد) به عنوان مثال باید هر دو نرم افزار نسخه رسمی سال باشد (مثلا نسخه 2020) و این قانونی است که در تمام نرم افزارهای آتودسک باید رعایت شود در نتیجه می توان گفت شما به راحتی می توانید از قابلیت های بیشتر و ابزارهای گنجانده شده در موشن بیلدر برای بهتر کردن متحرک سازی استفاده کنید و کلیپ بسازید و آن را مستقیم به نرم افزار Maya  و نرم افزار 3dsmax ارسال کنید تا به صورت زنده بر روی کاراکترتان آپدیت شود، هر چند خود نرم افزار مایا در زمینه متحرک سازی بی نظیر است ولی نرم افزار MotionBuilder ( موشن بیلدر ) هم یک نرم افزار جانبی و کمکی به عنوان یک ابزار بیشتر می توان از آن استفاده کرد

motionbuilder

تاریخچه نرم افزار MotionBuilder

نرم افزار Autodesk MotionBuilder برای اولین بار توسط شرکت Kaydara واقع در کشور کانادا طراحی و ساخته شد و ابتدا آن را Filmbox نامگذاری کردند، بعدها توسط شرکت Alias خریداری شد و نامش به MotionBuilder تغییر یافت بعد از Alias نرم افزار موشن بیلدر را شرکت Autodesk خریداری و توسعه آن را به عهده گرفت و هر ساله این نرم افزار را گسترش داده و به بازار عرضه می کند و محبوبیت زیادی بین کاربران دارد.

ویژگی های نرم افزار MotionBuilder

از ویژگی های نرم افزار موشن بیلدر  برقراری ارتباط با محیط نرم افزار که بسیار ساده است. قدرت کم نظیر آن در ساخت کاراکتر های انیمیشی و واقع گرایی و سرعت بالا و قابلیت ریگ و انیمیت (متحرک سازی) و استفاده از قدرت کارت گرافیک GPU از دلایل محبوبیت نرم افزار موشن بیلدر است که امروزه استودیو های انیمیشن سازی ، فیلم سازی و بازی سازی و… از آن استفاده می کنند.
همچنین نرم افزار موشن بیلدر قابلیت استفاده از دستگاه موشن کپچر (Motion capture) یا همان تکنولوژی ضبط حرکت را دارد و نیز
برنامه نویسان یا کسانی که آشنایی با برنامه نویسی دارند میتوانند با زبان های برنامه نویسی ++c (سی پلاس پلاس) و Phthon (پایتون) اقدام به توسعه بیشتر این نرم افزار کنند.

motionbuilder

نرم افزار Motion Builder در صنعت فیلم سازی و انیمیشن

با توجه به مهمترین ویژگی نرم افزار MotionBuilder که اتصال آن با دستگاه موشن کپچر می باشد امروزه اکثر شرکت های انیمیشن سازی و شبیه ساز کاراکتر بازیگران استفاده از موشن بیلدر بسیار زیاد بوده و در اکثر فیلم ها و انیمیشن ها از آن استفاده شده است که مهمترین آن یا مطرح ترین آن فیلم آواتار ساخته جیمز کامرون می باشد.

motionbuilder

نویسنده : مجید پویافــــر
منبع : پرشین انیمیشن
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع می باشد

دانلود نرم افزار MotionBuilder

نرم افزار Motion Builder در حال حاضر برای سیستم عامل ویندوز windows عرضه شده و قابل دسترس است. آخرین نسخه نرم افزار Motion Builder با نام Autodesk Motion Builder 2023 برای ویندوز 64 بیت که در تاریخ 1401/1/15 منتشر شده  از سایت پرشین انیمیشن با کرک تست شده و معتبر  دانلود و نصب کنید.

گالری نرم افزار MotionBuilder
دموی نرم افزار MotionBuilder

Play Video about نرم افزار موشن بیلدر