نرم افزار Massive​

نرم افزار Massive Prime یکی از نرم افزارهای حیرت انگیز در صنعت CG می باشد متاسفانه نسخه به روز این نرم افزار تخصصی منتشر نمی شود ولی همان نسخه مطرحی که با نام massive Prime 4.1.18 در دسترس است بسیار با ارزش است .

کاربرد : شبیه ساز جمعیت با هوش مصنوعی
شرکت توسعه و منتشر کننده : Massive
سایت شرکت سازنده

درباره نرم افزار Massive

نرم افزار Massive Prime ( مسیو ) در ابتدا در ولینگتون در کشور نیوزیلند توسعه یافت در سال 2004 ، Stephen توسعه دهنده نرم افزار مسیو جایزه آکادمی را دریافت کرد. نرم افزار Massive برای شبیه سازی جمعیت رئال (واقع گرا) مورد استفاده فیلم سازان و انیمیشن سازان قرار گرفته است. 
نرم افزار مسیو قابلیت شبیه سازی جمعیت بسیار زیاد را دارد به طوری که هر کدام از آن ها رفتار و واکنش منحصر به فرد خود را داشته باشند که در واقع گرا نشان دادن تصویر به مخاطب بسیار عالی عمل می کند.

قدرت بالا در پردازش و دقت زیاد، نرم افزار Massive ( مسیو ) را وارد استودیوهای متعددی کرده است و در پروژه های سنگین فیلم و انیمیشن سازی از آن استفاده می کنند برای مثال شبیه سازی افراد حاضر در یک استادیوم فوتبال که هر کدام از آن ها حرکات خاص خود را دارند یا شبیه سازی صحنه نبرد ها از جمله استفاده های این نرم افزار است.

نرم افزار massive

ویژگی های نرم افزار Massive

یکی از ویژگی های خوب نرم افزار مسیو  استفاده آسان است و پردازش سریع و سرعت عمل بالا ، دقت زیاد از دلایل محبوبیت نرم افزار مسیو است. نرم افزار Massive ، Multiple Agent Simulation System in Virtual Environment یک پکیج از انیمیشن کامپیوتری (high-end) و نرم افزار هوش مصنوعی است که برای تولید جلوه های بصری مرتبط با جمعیت برای فیلم و تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد. نرم افزار Massive یک پکیج نرم افزاری است که توسط Stephen Regelous برای صنعت جلوه های بصری طراحی شده است.

یکی از مهمترین ویژگی های نرم افزار Massive این است که توانایی ایجاد سریع و آسان هزاران نفر (یا میلیونها نفر با پیشرفت های جاری در قدرت پردازش کامپیوتری) را دارد که همه آنها به صورت فردی و تکی و جداگانه می توانند توسط عامل ها متحرک و برنامه ریزی شوند.

تکنولوژی نرم افزار Massive

تکنولوژی مورد استفاده در نرم افزار Massive Prime به این صورت است که نرم افزار از طریق استفاده از منطق فازی هر عاملی را به هرنوع برخوردی به محیط اطراف خود واکنش نشان دهد این واکنش ها بر رفتار عامل تاثیر می گذارد و نحوه عملکرد آنها را با کنترل کلیپ های انیمیشن از پیش ضبط شده تغییر می دهد به عنوان مثال با ترکیب کردن چنین کلیپ برای ایجاد کاراکترهایی که حرکت می کنند واقع گرایانه واکنش نشان می دهند این کلیپ های انیمیشنی از پیش ضبط شده می توانند از فایل های motion-capture به دست آیند یا می توانند در سایر پکیج های نرم افزاری انیمیشن سه بعدی باشند.

 هوش مصنوعی​ در نرم افزار Massive

یکی دیگر از ویژگی های نرم افزار massive توانایی های هوش مصنوعی آن در شبیه سازی پارچه ، داینامیک اجسام سفت (rigid body dynamics) و رندرینگ بر پایه کارت گرافیک (GPU) است.

نرم افزار نرم افزار Massive ( مسیو ) همچنین چندین عامل از پیش ساخته را برای انجام وظایف خاصی مانند stadium crowd agent عوامل جمعیتی استادیوم  عوامل مخرب mayhem و عوامل ساده ای که با یکدیگر سر و کار دارند و راه می روند و حرف می زنند ایجاد کرده است.

استفاده از Massive در صنعت فیلم سازی

از نرم افزار Msssive در ساخت بسیاری از فیلم ها استفاده شده است. پیتر جکسون کارگردان فیلم ارباب حلقه ها (2001-2003) نیازمند نرم افزاری بود که به صدها هزار سرباز و ارتش را برای مبارزه شبیه سازی کند و همچنین حل مشکلاتی که قبلا در فیلم سازی حل نشده بود. شرکت Regelous نرم افزار Massive را طراحی و تولید کرد تا Weta Digital بتواند بسیاری از جلوه های بصری award-winning به ویژه دنباله ای از نبردها را برای فیلم ارباب حلقه ها (Lord of the Rings) تولید کند از آن به بعد آن را به یک محصول کامل تبدیل کرده است و توسط تعدادی از اثرات بصری ( visual effects houses ) دیگر مجوز انتشار گرفت. در کلام آخر پیشنهاد میکنم به جای آموزش نرم افزار massive پلاگین golaem برای نرم افزار maya را یاد بگیرید

نویسنده : مجید پویافر
منبع : پرشین انیمیشن

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع می باشد

دانلود نرم افزار Massive

در لینک زیر می توانید آخرین نسخه نرم افزار Massive Prime را با نام MASSIVE Prime v4.1.18​ دانلود کنید . متاسفانه در چند سال گذشته این نرم افزار ریلیز یا منتشر نشده است اما از قدرت آن نمیتوان چشم پوشی کرد ,

گالری نرم افزار Massive

گالری نرم افزار Massive Prime​

دموی نرم افزار Massive

Play Video about مسیو
دموی نرم افزار Massive Prime