نرم افزار SideFX Houdini

نرم افزار SideFX Houdini یکی از نرم افزارهای قدرتمند در صنعت انیمیشن سازی ، جلوه های ویژه سینمایی ، گیم و شبیه سازی بوده که امروزه کاربران زیادی را جذب خود کرده است و شاید بتوان گفت یکی از رقیب های سر سخت نرم افزار MAYA ، هودینی می باشد.

کاربرد : نرم افزار  انیمیشن سازی
شرکت توسعه و منتشر کننده : Sidefx
سایت شرکت سازنده

درباره نرم افزار Houdini

نرم افزار Houdini توسط شرکت نرم ‌افزاری Side Effects Software Inc SESI ( ساید افکت ) که در شهر تورنتو قرار دارد توسعه یافته و عرضه می گردد. هرچند نرم افزار Houdini ( هودینی ) در بین کاربران به نرم افزار ساخت جلوه های ویژه شهرت دارد اما اگر در ایران کار میکنید باید عرض کنم که شرکت های فیلم سازی انیمیشن امروزه از نرم افزار مایا به عنوان نرم افزار استودیوی خود استفاده می کنند و در نتیجه در ایران، هودینی کاربران کمتری دارد و تا جا افتادن این نرم افزار زمان زیادی می برد.

تاریخچه نرم افزار Houdini

خالقین نرم افزار Sidefx Houdini دو نفر به نام های Kim Davidson و Grey Hermanovic بودند که علاقه زیادی به فیلم سازی داشته و در تولیدات سینمایی فعالیت زیادی داشتند. آنها در سال 1985 به کمپانی Omnibus ملحق شدند و  تا زمانی که تصمیم گرفتند یک نرم افزار طراحی کنند. در سال 1987 زمانی که گرافیک سه بعدی ( 3d ) به تدریج مورد استفاده قرار می گرفت ، Kim و Grey تصمیم گرفتند تا یک شرکت مستقل تاسیس کنند و نام آن را Side Effects Software گذاشته و نرم افزاری به نام PRISMS را منتشر کردند.

نرم افزار houdini

تصویر نرم افزار Prissm
 می توان گفت که نرم افزار prisms مادر Sidefx houdini امروزی است که قیمت آن 4500 دلار است

ویژگی های نرم افزار هودینی

 • نرم افزار هودینی دارای افکت های بسیار زیادی می باشد و همین امر باعث می شود که کاربران برای استفاده از Houdini به پلاگین های کمکی احتیاجی نداشته باشند
 • اضافه شدن ابزاری جدید به نام pyro fx برای ساخت افکت های دود ، آتش و…
 • فن آوری Interactive Photorealistic Rendering برای مشاهده سریع تغییرات اعمال شده در صحنه
 • استفاده بدون نیاز به برنامه نویسی خاص حتی در صحنه های پیچیده
 • ساخت افکت های پیچیده و جلوه های ویژه ویدیویی و انیمیشن
 • مدل سازی چند ضلعی
 • Node Based Procedural
 • پشتیبانی و عرضه نسخه های به روز و سریع
 • رندرینگ خارق العاده
 • پشتیبانی یکپارچه از زبان برنامه نویسی پیتون (PYTHON)
 • تعامل با سایر نرم افزارهای انیمیشنی مانند نرم افزار Maya و نرم افزار 3dSmax
 • و…

فیلم و انیمیشن های ساخته شده با هودینی

نرم افزار Houdini ( هودینی ) توسط شرکت های بزرگ VFX نظیر Double Negative ، ILM, MPC ، Frame Store Sony Pictures Image works ، Method Studio استفاده شده است و در هالیوود جایگاه ویژه ای دارد و فیلم های بسیاری با کمک هودینی ساخته شده است که از مهمترین این فیلم ها می توان به The Matrix ، Revolutions ، Evill ، Harry Potter and Goblet of Fire ، Superman ، Inception ، Cars2 و انیمیشن Frozen اشاره کرد.

نرم افزار houdini

نرم افزار هودینی و مایا

همانطور که دیگر همه می دانند مقایسه نرم افزارها به ویژه نرم افزارهای جنرال و اصلی کار حرفه ای نیست و هر کدام نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند اما هدف از نوشتن این پاراگراف در این صفحه اشاره به یک مورد بسیار مهم بود و آن هم چالش در بخش داینامیک این دو نرم افزار می باشد چرا که اکثر هودینی کارها، داینامیک این نرم افزار را یک سرو گردن بالاتر از تنها رقیب آن یعنی مایا (Maya) می دانند.

نرم افزار houdini

جمع بندی

در کلام آخر اینکه نرم افزار هودینی از جمله نرم افزارهای انیمیشن سازی مطرح در دنیا و جز شش نرم افزار اصلی که قابلیت ساخت یک انیمیشن از مدل سازی (molding) تا رندر (rendering) را دارد به شمار می رود، اما در ایران تا رسیدن به جایگاه واقعی خود خیلی زمان نیاز دارد و با وجود فراگیر شدن نرم افزار مایا در ایران کمتر شرکتی پروژه خود را با نرم افزاری که نیروی کافی ندارد می بندد هر چند این نظر شخصی من می باشد ولی اگر قصد یادگیری و آموزش انیمیشن را دارید نرم افزار مایا را پیشنهاد میکنم.

نویسنده : مجید پویافر
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع می باشد

دانلود نرم افزار Houdini

نرم افزار Houdini در حال حاضر برای سیستم عامل ویندوز (windows) لینوکس (Linux) و مک (macOS) عرضه شده و قابل دسترس است. آخرین نسخه نرم افزار Houdini با نام SideFX Houdini FX 19.5.303 Win برای ویندوز 64 بیت که در تاریخ 1401/05/01 منتشر شده از سایت پرشین انیمیشن با کرک تست شده دانلود و نصب کنید.

کرک عرضه شده در پرشین انیمیشن جنبه آموزشی دارد برای استفاده تجاری از نرم افزار هودینی می توانید آن را از سایت اصلی خریداری کنید

گالری نرم افزار Houdini
دموی نرم افزار Houdini

سیستم مورد نیاز Houdini

سیستم مورد نیاز هودینی

راهنمای نصب Houdini

آموزش نصب نرم افزر هودینی

پلاگین های نرم افزار Houdini

آموزش نصب نرم افزر هودینی