موتور رندر Arnold

موتور رندر Arnold در ابتدا توسط گروه Solid Angle معرفی شد و پس از درخشش موتور رندر Solid Angle Arnold کمپانی آتودسک آن را خریداری کرد و پس از آن توسعه موتور آرنولد توسط اتودسک انجام شد.  موتور رندر آرنولد به صورت پیش فرض در پک نرم افزار مایا قرار دارد ولی به تمام نرم افزارهای انیمیشن سازی نیز عرضه می شود، علاوه بر انتشار درون پک نرم افزار مایا ، موتور رندر آرنولد به روز رسانی نسبتا خوبی دارد

کاربرد : طراحی سه بعدی لباس
شرکت توسعه و منتشر کننده : Autodesk Solid Angle

درباره موتور رندر Arnold

پلاگین Arnold محصول شرکت Solid Angle بود که در چند سال اخیر توسط Autodesk توسعه یافته است. این شرکت یکی از شرکت های تابع Autodesk است و دفاتر رسمی آن در Madrid (پایتخت اسپانیا) و لندن قرار دارد.

arnold

پلاگین رندر آرنولد یک GPU render engine است یعنی از کارت گرافیک برای کار کردن قدرت می گیرد. لازم به ذکر است که موتور رندر آرنولد میتواند از CPU نیز استفاده کند اما در نسخه ی جدید آرنولد، شرکت Autodesk آن را بطور کامل برای GPU بهینه و بازسازی کرده است. موتور رندر Arnold از بسیاری از نرافزارهای سه بعدی مانند نرم افزار Maya ، نرم افزار 3dsmax ، نرم افزار Houdini و نرم افزار Cinema4d و بسیاری دیگر از نرم افزارهای سه بعدی و انیمیشنی پشتیبانی می کند. 

تاریخچه موتور رندر Arnold

ریشه ی Solid Angel به تاریخ 1997 بر میگردد زمانی که موسس آن یعنی مارکوس فاجاردو یک راه حل برای معادله رندر بهینه سازی شده برای تولید تصاویر که قبلا غیرقابل دستیابی بودند کشف کرد. در ابتدا کدهای آن برای WYSIWYG (یک برنامه کاربردی نورپردازی و طراحی) یکپارچه سازی شد. اولین لایسنس آرنولد (مجوز استفاده) در سال 2001 به شرکت Mikros فروخته شد که آنها از آن برای رندر VFX استفاده میکردند.

arnold_render

ساخت موتور Arnold در سال 1998 در بازدید از تولید فیلم Blue Sky studio در نیویورک جرقه خورد جایی که کارل لودوینگ تصاویر زیبا و جذابی که توسط فرمول خودشان رندر شده بود به مارکوس نشان داد و بعد از مدتی موتور رندر Arnold متولد شد.

arnold_render

یکی از اولین استفاده کننده های آرنولد یک انیماتور اسپانیایی به نام دانیل مارتینز بود که در سال 1999 انیمیشن کوتاهPePe را منتشر کرد و موج جدید در دنیای CG ایجاد کرد.

فیلم کوتاه پنجاه درصد ناامیدی اثر رابینسون یکی دیگر از استفاده های آرنولد بود که در سال 2001 نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

بعد از یکسال همکاری با USC ICT آرنولد در فیلم کوتاه The Parthenon اثر Debevec درسال 2004 استفاده شد. درسال 2004 شرکت Sony Pictures به آرنولد برای توسعه و اخذ آرنولد به عنوان یکی از موتورهای رندر اصلی مجوز داد و با مارکوس وارد یک همکاری شد و نتیجه ی این همکاری دریافت جایزه اسکار خانه هیولا در سال 2006 بود. از اولین انیمیشن های رندر شده با آرنولد میتوان به ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی، آلیس در سرزمین عجایب و بسیار فیلم های دیگر اشاره کرد.

arnold_renderدر سال 2016 ، Solid Angle به Autodesk پیوست و بعد از مدت کوتاهی آرنولد به همراه نرم افزار MAYA و نرم افزار 3DsMAX ارائه شد و در سال 2017 بلاخره آکادمی پذیرش صنعت های گسترده آرنولد را با یک جایزه ی علمی و مهندسی به رسمیت شناخت. گروه Solid Angle همواره تلاش میکنند در صدر رندرینگ قرار بگیرند و دائما در حال تحقیق و بررسی راه های جدید برای بهبود بهره وری از الگوریتم هایشان برای حل چالش های تولید است.

arnold

ویژگی های فنی موتور رندر Arnold 

 آرنولد سعی دارد تا تصاویر را تا حد ممکن به دنیای واقعی نزدیک کند واین موضوع به الگوریتم های که در پشت صحنه برای محاسبه ی تصاویر استفاده میشود ارتباط دارد.

آرنولد سعی دارد تا سرعت کار در محیط IPR (پیش نمایش) را افزایش دهد. پیش نمایش سریع یک لازمه برای موتور رندر است تا بتواند بسرعت پیش نمایشی از کار شما را نمایش دهد تا متوجه شوید در چه مرحله ای هستید و کارتان را دقیق تر و بهتر در زمان کوتاه تر انجام دهید.

موتور رندر Arnold برای بسیاری از نرم افزار های سه بعدی موجود میباشد که شما بر حسب نیازتان میتوانید از آن در بیشتر نرم افزارها استفاده کنید. آرنولد، در سیستم عامل windows حتی میتواند با چند کارت گرافیک کار کند (Arnold Support Multiple GPUS) پس اگر شما بیش از یک کارت گرافیک روی سیستمتان دارید میتوانید از تمام قدرت آنها برای کارتان استفاده کنید. آموزش های آرنولد میتواند برای دانش پایه ای رندر مناسب باشد و میتوانید از این دانش پایه در دیگر موتور های رندر استفاده کنید. توجه داشته باشید که برتری یک موتور رندر بستگی به نوع کار شما دارد و باید بهترین را متناسب با کارتان انتخاب کنید.

جمع بندی

موتور رندر Arnold آرنولد یکی از موتورهای بسیار کاربردی و کاملا سازگار با نرم افزار مایا برای آن دسته از علاقه مندانی که در حال آموزش انیمیشن هستند توصیه می شود هر چند این اصل را باید بدانید که اگر شما آموزش انیمیشن را اصولی پیش بروید و یکی از موتورهای رندر مانند وی ری Vray را خوب یاد بگیرید یاد گرفتن سایر موتورها کار چندان سختی نیست چرا که اکثر موتورهای رندر امروزی تکنیک های یکسانی دارند و هر روز در حال تکامل بوده و یک مسیر را در پیش دارند.

منبع: پرشین انیمیشن
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد

موتور رندر آرنولد در حال حاضر برای سیستم عامل ویندوز (windows Linux) و مک (macOS) عرضه شده و قابل دسترس است. آخرین نسخه موتور رندر، پلاگین آرنولد با نام Arnold v5.2.2 for Maya 2023 Win x64 برای ویندوز 64 بیت که در تاریخ 28 آبان 1401 منتشر شده از سایت پرشین انیمیشن دانلود کنید.

رمز فایل فشرده: persiananimation.com

لیست پخش

قبلی بعدی
تعداد ویدیوها: 1

پلاگین آرنولد مایا | arnold for maya

13
نرم افزارهای مرتبط