پلاگین GeoTracker

معرفی نرم افزار انیمیشن سازی

معرفی پلاگین GeoTracker

شرکت KeenTools افزونه GeoTracker را برای نرم افزار After Effects نیز به صورت رایگان البته در ورژن بتا منتشر کرد. با پرشین انیمیشن همراه باشید.

پلاگین GeoTracker که ابتدا برای نرم‌افزار Nuke در سال 2015 منتشر شده بود، اکنون یک نسخه رایگان بتا برای نرم‌افزار افتر افکتز را در دسترس قرار داده است. این افزونه برای کاربرانی که می‌خواهند فرایند ترکینگ (ردیابی تصویر) را در افتر افکتز به صورت ریل تایم انجام دهند بسیار عالی است.

gtae-1-pins

پلاگین GeoTracker چیست؟

GeoTracker افزونه است بصری که از آن برای ردیابی حرکت جهت تلفیق فیلم و انیمیشن برای ساخت vfx استفاده می‌شود.
این افزونه از یک گردش کار بصری استفاده می‌کند که کاربران بر روی آن کلیک می‌کنند و برای این کار معمولا مدل‌های اولیه ۳D مانند مکعب، صفحه، کره و سیلندر به کار گرفته می‌شود، اما شما می‌توانید مدل‌های سفارشی ۳D را با فرمت OBJ، FBX یا Collada به شی مربوطه در فیلم ویدئویی وارد کنید.
معمولاً موارد اولیه سه بعدی مانند مکعب‌ها، پلن‌ها، کره‌ها و استوانه‌ها به عنوان پایه استفاده می‌شود اما اگر آشنایی با مدل‌های سه بعدی را دارید می‌توانید مدل‌های 3D سفارشی خود را با فرمت‌های OBJ، FBX یا Collada وارد کنید.
سپس پلاگین GeoTracker حرکت آن جسم را در یک محیط سه بعدی ردیابی می‌کند و آن را در طول فیلم به طور خودکار بازسازی می‌کند و همچنین تغییرات فاصله کانونی را محاسبه کرده و در نهایت اطلاعات حرکتی به‌دست‌آمده را می‌توان با سایر پلاگین‌های دیگر After Effects و حتی نرم افزارهای دیگر مانند سینمافوردی صادر کرد.

ردیابی حرکت یا Matchmover چیست؟

Matchmover پلی بین دو بعدی و سه بعدی است. Matchmover وظیفه جابجایی کبریت را بر عهده دارد، تکنیکی که امکان درج گرافیک کامپیوتری را در فیلم‌های لایو اکشن فراهم می‌کند.

  • مقاله مربوط به Matchmover را مطالعه کنید

کاربرد پلاگین GeoTracker

موارد استفاده نشان داده شده در ویدیوی منتشر شده از شرکت سازنده GeoTracker برخی از کارهای معمولی مانند تعویض صفحه نمایش تلفن و تعویض بسته بندی اشیا و اضافه نمودن برچسب و نوشته تا کارهای پیچیده‌تری مانند افزودن عینک یا موی CG به سر، ردیابی شده را نشان می‌دهد.

در GeoTracker فرایند ترکینگ با چند حرکت نسبتا ساده   انجام می‌شود، کاری که معمولاً به تیمی از متخصصان حرفه‌ای Matchmover نیاز دارد اما اگر به نرم افزارهای VFX و افتر افکتز آشنایی داشته باشید می‌توان بدون مهارت تخصصی عملیات ردیابی و با صرف زمان کمتر انجام شود. اکنون این پلاگین برای کاربران After Effects در دسترس است، بنابراین می‌توانند Matchmover را در افتر انجام دهند.

ویژگی های پلاگین GeoTracker

در ادامه شما را با برخی از ویژگی های افزونه GeoTracker که در وب سایت سازنده آن معرفی شده است مرور میکنیم

رویکرد مبتنی بر پین پلاگین GeoTracker به شما کمک می‌کند تا مدل خود را در حالی که به‌طور طبیعی و بدون زحمت در فضای سه‌بعدی قرار داده و جابجا می‌کنید، تحت کنترل دقیق قرار دهید. همه اینها در نمای دوبعدی استاندارد و بدون پنجره یا ابزار اضافی اجرا می شود.

بدیهی است که برای ردیابی دقیق باید تنظیمات دقیق دوربین را بدانید. اما اگر در این زمینه مهارت خاصی ندارید نگران نباشید! پلاگین GeoTracker این کار را با تخمین فاصله کانونی انجام می‌دهد. بیشتر از آن، GeoTracker می‌تواند فاصله کانونی را در حین ردیابی نیز تخمین بزند، بنابراین می‌توانید اشیا را در فیلم‌هایی که فاصله کانونی دائماً در حال تغییر هستند (یعنی از لنز زوم استفاده می‌شود) ردیابی کنید.

انسداد یکی از مسائل اصلی است که ردیابی سه بعدی را مختل می‌کند. GeoTracker می‌تواند به خوبی با آنها مقابله کند، در بیشتر مواقع نیازی به فکر کردن در مورد آنها ندارید، تنظیم و تعمیر ردیابی را فراموش کنید. اما برای برخی موارد بسیار پیشرفته، ما پشتیبانی از ماسک‌های دو بعدی را اضافه کرده‌ایم، بنابراین می‌توانید مناطق مشکل‌دار را از ردیابی حذف کنید.

ردیابی اشیاء سه بعدی به مدل‌های سه بعدی نیاز دارد، اما اگر بخواهید چیزی به شکل هندسی ساده مانند قوطی یا صفحه گوشی را ردیابی کنید چه؟ شما به سادگی می‌توانید از یکی از چهار نمونه اولیه داخلی استفاده کنید: هواپیما – برای صفحه نمایش، دیوار و هر سطح صاف. کره – برای توپ، سر و سایر اشیاء کروی؛ مکعب – برای وسایل نقلیه، جعبه‌ها، ساختمان‌ها و غیره؛ و سیلندر – برای بطری، موشک، فنجان و غیره.

همه ما می دانیم که دنیای نرم افزارهای سه بعدی آنقدر متنوع است که حتی فکر کردن به استفاده از نرم افزارهای جدید ناراحت کننده است. با در نظر گرفتن این موضوع، ما تلاش می‌کنیم بصری‌ترین و بومی‌ترین تجربه را برای کاربران خود فراهم کنیم – شما نیازی به یادگیری رابط کاربری دیگری نخواهید داشت و نام‌های دکمه‌های فوق‌العاده جدید و مکان یافتن آنها را به خاطر بسپارید. ما GeoTracker را به گونه‌ای طراحی کرده‌ایم که به نظر می‌رسد، احساس می‌کند و مانند بهترین ابزار داخلی After Effects است که از ابتدا وجود داشته و هنوز هم نقطه فروش اصلی آن است.

  • با برخی از ویژگی های پلاگین GeoTracker آشنا شدید اما اگر به جلوه های ویژه علقه دارید می توانید آموزش تدوین و جلوه های ویژه سایت پرشین انیمیشن را تهیه کنید.

سیستم مورد نیاز، قیمت و تاریخ انتشار

افزونه GeoTracker با نرم‌افزار افتر افکتز از نسخه 17 به بالاتر آن در ویندوز 64 بیتی و macOS سازگار است. نسخه مک نیز از مک‌های اپل سیلیکون پشتیبانی می‌کند. این افزونه در ورژن بتا رایگان است ولی اولین نسخه پایدار GeoTracker for After Effects 2022.3، پشتیبانی می‌کند که امکان وارد کردن مدل‌های سه بعدی را مستقیماً به نرم‌افزار می‌دهد.
این نرم‌افزار فقط به‌صورت اجاره‌ای در دسترس است و اشتراک‌ها نیز دسترسی به GeoTracker برای Nuke را فراهم می‌کنند.

دانلود پلاگین GeoTracker برای افتر افکتز

سوال های متداول پلاگین GeoTracker

تنها چیزی که نیاز دارید این است که بسته نصب کننده را دانلود کرده و آن را راه اندازی کنید. فراموش نکنید قبل از شروع مراحل نصب، افتر افکت را ببندید.

در macOS: اگر آن را با استفاده از بسته نصب نصب کرده‌اید، از اسکریپت حذف‌کننده در Applications/Utilities استفاده کنید. در ویندوز: اگر آن را با نصب کننده نصب کرده اید، به دنبال ورودی لیست برنامه ها و ویژگی ها باشید. اگر آن را به صورت دستی روی ویندوز و macOS نصب کرده اید، فقط فایل ها را حذف کنید. فراموش نکنید که قبل از حذف GeoTracker، After Effects را ببندید.

این افزونه به شما می گوید که چه زمانی نسخه جدید وجود دارد. می توانید بسته نصب را دانلود کرده و بدون حذف نسخه قدیمی نصب کنید. لطفا فراموش نکنید که افترافکت را قبل از نصب و به‌روزرسانی GeoTracker ببندید.

معمولاً – بله، اما ما در این پلاگین موارد اولیه Cube، Sphere، Cylinder و Plane را قرار داده‌ایم، بنابراین نیازی نیست در موارد ساده به دنبال چنین مدل‌هایی بگردید.

مدل دقیق تر – نتایج ردیابی بهتر خواهد بود. اما توصیه می شود تعادل را حفظ کنید – مدل های سه بعدی با ده ها هزار چند ضلعی به منابع زیادی نیاز دارند.

آموزش نرم افزار مایا

در سایت پرشین انیمیشن آموزش‌های متنوعی از برخی محصولات و نرم افزارهای انیمیشن‌سازی را برای شما ارائه دادیم برای شروع آموزش انیمیشن از دوره آموزش مایا 2023.3 پرشین انیمیشن به صورت رایگان از نصب نرم‌افزار مایا تا یک خروجی معقول لذت ببرید.

5/5

نویسنده، مترجم و  گردآوری‌کننده: مجید پویافر
برگرفته از: وب سایت سازنده

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد اگر این مقاله را دوست داشتید از شما درخواست میکنم آن را به اشتراک بگذارید.

0 دیدگاه در “پلاگین GeoTracker

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.