اصطلاحات فیلم و انیمیشن

اصطلاحات فیلم و انیمیشن

در یک رشته تخصصی که شامل شاخه‌های متعددی باشد، هر کدام از شاخه‌ها به صورت جامع و کلی از یک اصول پیروی خواهند کرد و در این میان بسیاری از قوانین و اصطلاحات و دستورات در میان آنها مشترک خواهد بود. این قوانین و اصطلاحات در فیلم‌سازی نیز وجود دارد. در این بخش با برخی از اصطلاحات رایج فیلم، سینما و انیمیشن آشنا خواهید شد. احتمالا دانشجویان و هنر جویان فیلم ساز، با این اصطلاحات آشنا هستند، اگر شما نیز می‌خواهید فیلم سازی‌ را ادامه دهید، بهتر است با این اصطلاحات آشنا باشید.

هالیوود

هالیوود ناحیه‌ای در لوس آنجلس آمریکاست که در سال 1853 یک کلبه خشتی بود که بعدها هالیوود شد. فیلم‌هایی که از سال 1908 تا 1913 در هالیوود ساخته می‌شد فیلم‌های کوتاه بود و اولین فیلم برجسته ساخته شده در هالیوود در سال 1914 با کارگردانی سسیل دمیل به نام ” مرد زن نما ” The Squaw Manبود.
این فیلم در واقع شروع صنعت فیلم‌سازی در آمریکا محسوب می‌شود که پس از گذشت چند سال از تولید این فیلم، در سال 1947، اولین ایستگاه تلویزیونی در هالیوود تاسیس شد و به این شکل اولین فیلم تلویزیونی با نام ” مدعی العموم ” The Public Prosecutor از تلویزیون پخش شد. در طول این سال‌ها، در هالیوود سالانه صد‌ها فیلم با مزامین مختلف تهیه می‌شود که در سال‌های اخیر با تولید انواع فیلم‌های یک سو گرایانه مانند اسکندر، 300 و پرس پلیس قصد در تخریب فرهنگ ما دارد.

hollywood.persiananimation

استاندارد آکادمیک (Academy Standard )

مجوعه قوانین و اندازه های  استاندارد تدوین شده توسط آکادمی های هنری آمریکا برای یکسان نمودن امر تولید و نمایش فیلم در جهان بوده که سازندگان فیلم ها را ملزم بر رعایت آن در تولیدات  خود  می باشند  .

تولید Prodect

واژه ای کلی از تمام کارهایی که در تهیه و تدارک یک فیلم و یا یک برنامه تلویزیونی  انجام شود به کار برده می شود.

نوع Genre

ژانر ، واژه ای فرانسوی بوده که به نوع و سبک فیلم گفته می شود ، امروزه انواع ژانرهای گوناگون در سینما وجود دارد برخی از این ژانرها عبارتند از ژانر وحشت ، ژانر اجتماعی ، ژانر وسترن ، ژانر پلیسی ، ژانر کودک و امثال آن.

نما Shot

در تماشای یک فیلم ، نما ، آن چیزیست که ما آن را می بینیم . نما مقدار تصویری است  که دوربین فیلمبرداری  بدون قطع شدن  از یک صحنه     می گیرد . در سینما انواع نماهای مختلف وجود دارد مانند نمای دور ، نمای نزدیک .  در فصل دوربین ها با انواع  این  نماها آشنا خواهید شد .

سکانس (Segrence)

شاید در ظاهر، نما با سکانس بسیار شبیه هم باشند، اغلب مردم، برای توصیف یک قسمت از فیلم، هم از واژه نما و هم از واژه سکانس استفاده می‌کنند، در علوم سینمایی این دو واژه با هم تفاوت دارند. نما کوچکترین واحد ساختمان فیلم است، اما یک سکانس به قسمتی از فیلم گویند که به خودی خود جزئی کامل است. برای درک بهتر تفاوت آنها به این مثال توجه کنید. اگر یک فیلم را به یک رمان یا داستان بلند تشبیه کنیم نما معادل یک جمله و سکانس معادل یک فصل است. در نتیجه یک سکانس می‌تواند از چند نمای مختلف تشکیل شود.