انواع سبک های انیمیشن سازی

دانستن انواع سبک‌های انیمیشن‌سازی بسیار مهم است برای ساخت انیمیشن ابتدا باید سبک مورد نظرتان را انتخاب کنید به عنوان مثال انیمیشن دوبعدی را دوست دارید یا انیمیشن سه بعدی؟ در انیمیشن سبک‌های مختلفی وجود دارد که شما باید در مورد آن اطلاعات ابتدایی داشته باشید. ما در این نوشته انواع مختلفی از انیمیشن که احتمالا با برخی از آن‌ها آشنا هستید را به صورت مختصر معرفی می‌کنیم و به عبارتی بیایید به سرعت انواع مختلف انیمیشن و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها را بررسی کنیم.

نویسنده: مجید پویافر 

انیمیشن سه بعدی کامپیوتری

آموزش انیمیشن سه بعدی
3D Animation

3d animation که به آن CGI نیز گفته می‌شود محبوب‌ترین نوع انیمیشن برای فیلم‌های بلند در حال حاضر است و در تلویزیون و فیلم‌های کوتاه نیز رایج شده است و این همان نوع انیمیشنی است که برای ایجاد شخصیت‌های دیجیتال برای فیلم‌های زنده و انیمیشن برای بازی‌های ویدیویی استفاده می‌شود.
در سبک انیمیشن سه بعدی 3D انیماتورها برای پیش بردن قصه خود از یک کارکتر دیجیتالی (به نام کاراکتر ریگ) برای داستان خود استفاده می‌کند و سپس از سیستمی از مسیرهای حرکتی (یا اسپلاین‌ها) برای تعریف حرکت شخصیت بین آن ژست‌ها استفاده می‌کند. کاراکتر می‌تواند یک چوب کبریت و یا یک مدل مثل ترانسفورمر باشد. در انیمیشن کامپیوتری کامپیوتر به درون یابی فریم‌های انیمیشن در بین فریم‌های کلیدی می‌پردازد و سپس انیماتور این فریم‌ها را اصلاح می‌کند تا زمانی که نتیجه مطلوب از انیمیشن به دست آید.
انیمیشن‌های سه بعدی یک فرآیند فشرده تکنیکی است، که اغلب شامل بسیاری از متخصصان جداگانه برای مدل‌سازی شخصیت، تنظیم آن با استخوان‌ها و کنترل‌ها، جان بخشیدن به آن، و سپس بافت و نورپردازی آن برای خروجی نهایی است.

برای این مورد ما یک فیلم آموزشی در اختیار شما قرار می‌دهیم با مشاهده آن کاملا با این فرایند آشنا می‌شوید.
از آن در انیمیشن‌سازی سه بعدی زمانی که مدل‌سازی و انیمیشن‌سازی کامل شود، کامپیوتر هر فریم را به صورت جداگانه رندر می‌کند که بسته به کیفیت تصاویر مورد نیاز می‌تواند بسیار زمان بر باشد و یک انیماتور سه بعدی بیشتر وقت خود را صرف جستجوی منحنی‌هایی می‌کند که نشان دهنده حرکت اعضای مختلف بدن کاراکتر در طول زمان است.
مهمترین مقوله انیمیشن Timing and spacing  است.  این مقوله به این موضوع تکیه دارد که یک آبجکت در زمان مشخصی در مسیر معینی حرکت می‌کند و یک موضوع هر چقدر هم که با سرعت حرکت کند باز هم در یک زمان خاصی مسافتی را طی می‌کند مدت زمانی که برای جابجایی یک موضوع صرف شده را Timing  و میزان مسافت طی شده موضوع را spacing  می‌گویند

در انیمیشن‌سازی سه بعدی به جای کشیدن یا طراحی با قلم مو، کاراکترهای موجود در انیمیشن 3d به صورت دیجیتالی در در یک نرم‌افزار انیمیشن‌سازی ابتدا مدل‌سازی می‌شوند و پس از اعمال بافت و تایین جنس آبجکت یا کاراکتر با کمک روش‌های کامپیوتری آماده متحرک‌سازی می‌شود که به این پروسه ریگ می‌گویند و سپس انیماتور با تغییر متغیرهایی که آن نرم‌افزار در اختیار او می‌گذارد عملیات کلید زدن که به آن ley frame  می‌گویند را انجام می‌دهد و سپس با استفاده از ابزارها و مهارت فردی یک کاراکتر به حرکت در می‌آید در نتیجه انیمیشن با با اضافه کردن کلید‌های اصلی  بر روی فریم‌های مشخص  انجام می‌شود، که پس از آن کامپیوتر یک درون یابی بین دو کلید انجام می‌دهد و بین کلید‌ها را خودش محاسبه می‌کند که به آن بیت وین می‌گویند و اینکه نگران نباشید این کار بسیار ساده است و فقط به مهارت بستگی دارد.

تفاوت بزرگ دیگر با انیمیشن‌های سه بعدی این است که برخلاف انیمیشن‌های سنتی، اعضای بدن شخصیت‌ها همیشه حضور دارند و باید آن‌ها را در نظر گرفت به عبارتی ساده‌تر در انیمیشن سه بعدی ما حالت سکون مانند انیمیشن دوبعدی نداریم.

آموزش انیمیشن سه بعدی

تاریخچه انیمیشن سه بعدی

انیمیشن‌های سه بعدی قطعا انقلابی در صنعت انیمیشن ایجاد کرده‌اند و همه چیز از سال ۱۹۹۵ با انیمیشن Toy Story به کارگردانی جان لستر آغاز شد. انیمیشن‌های کامپیوتری در آن زمان کاملا جدید نبودند، زیرا پیش از این در تبلیغات تلویزیونی، فیلم‌ها و بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌شدند، اما داستان اسباب بازی با اولین فیلم انیمیشن کامپیوتری، صنعت انیمیشن را متحول کرد.
انیمیشن 3D همچنین منجر به تلاش استودیوها برای دستیابی به انیمیشن‌های فتورئالیستی از طریق ترکیب پردازش کامپیوتری سطح بالا با موشن کپچر پیشرفته می‌شود.
این موضوع منجر به ساخت فیلم‌هایی مانند سه گانه ارباب حلقه‌ها، آواتار و سیاره میمون‌ها شده است.

بهترین نرم افزار انیمیشن سازی 3D

autodesk-maya-2023.1-persiananimation.jpg

Autodesk Maya

امروز نرم افزار مایا یک پلتفرم استاندارد برای انیمیشن کامپیوتری است. اگر می‌خواهید انیمیشن را به صورت حرفه‌اییاد بگیرید و آن را دنبال کنید بهتر است روی نرم افزار مایا تمرکز کنید. انیمیشن سه بعدی، مدل‌سازی، شبیه‌سازی، و نرم‌افزار رندر با یک ابزار یکپارچه، قدرتمند. استفاده از آن برای انیمیشن، محیط، گرافیک حرکت، واقعیت مجازی، و ایجاد شخصیت از جمله ویژگی های منحصر به فرد مایا است.

انیمیشن دوبعدی دستی

آموزش انیمیشن دوبعدی
2D Hand-Drawn Animation

اولین نوع انیمیشن 2 بعدی یا همان 2D ANIMATION را می‌توان انیمیشن سنتی یا انیمیشن سل نامید. من اصطلاح انیمیشن دستی را ترجیح می‌دهم چون مهم‌ترین جنبه آن را تعریف می‌کند – این واقعیت که با دست کشیده می‌شود.
این نوع انیمیشن کلاسیکی است که احتمالاً بیشتر با آن آشنا هستید. در زمان‌های قدیم، انیماتورها شخصیت‌ها را فریم به فریم می‌کشیدند و سپس آن نقاشی‌ها را روی صفحات شفاف استات به نام سل برای نقاشی منتقل می‌کردند. اصطلاح cel animation از اینجا می‌آید.
در طول دهه ۱۹۹۰ تقریبا تمام استودیوهای انیمیشن‌سازی استفاده از قلم را متوقف کردند و شروع به اسکن نقاشی‌ها در کامپیوتر برای رنگ آمیزی دیجیتال کردند، و در حال حاضر بسیاری از انیماتورهای دستی کاغذ را به طور کلی کنار گذاشته و با استفاده از یک تبلت یا مانیتورهای Wacom Cintiq مستقیما وارد کامپیوتر می‌شوند.
بنابراین انیمیشن‌های دستی را می‌توان کاملا آنالوگ یا کاملا دیجیتال یا ترکیبی از این دو انجام داد. نکته مهم این است که انیماتورهای دستی هنوز هم با استفاده از همان تکنیک‌ها و اصول قدیمی کاغذ و قلم، قاب انیمیشن خود را می‌سازند.

تاریخچه انیمیشن دویعدی

تکنیک های انیمیشن که ما با آن آشنا هستیم برای اولین بار در سال 1650 به عنوان The Magic Lantern ، توسط مخترع ونیزی Giovanni Fontana (خواه او واقعاً مخترع است یا نه ، هنوز هم بسیار مورد بحث است) ظاهر شد. یک فانوس ساده با نوار انیمیشن که در گذشته از یک لنز خام ، که توسط یک شمع تنها روشن شده بود ، اولین معرفی بشر برای طرح ریزی بود. این در درجه اول برای ترساندن مردم با تصاویر موجودات شیطانی که روی دیوار اجرا می شدند ، می ترساند و به طور کلی بر روی خرافات مردم بازی می کردند.

اختراعات بسیار دیگری مانند Phenakistoscope و Zoetrope به وجود آمدند، اما اولین نمایش انیمیشن بر روی صفحه نمایش در سال 1877 با Praxinoscope که توسط معلم علوم فرانسوی شارل-امیل رینود اختراع شد، انجام شد. او سپس در سال 1888 تئاتر اپتیک را اختراع کرد و از آن برای اولین نمایش عمومی انیمیشن در موزه گروین پاریس در سال 1892 استفاده کرد.

اولین فیلمی که روی نوار فیلم ضبط شد در سال 1900 ساخته شد، که شامل سکانس‌های متحرکی بود که در آن جی. استوارت بلکتون مردی را در راهروی که بطری شراب در دست دارد و مردی که بطری را می‌گیرد می‌کشد. بلکتون پنج سال بعد آن را با فازهای طنز چهره های خنده دار دنبال کرد که جی استوارت بلکتون را به عنوان پدر انیمیشن آمریکایی تثبیت کرد.

با قدم گذاشتن به فرانسه در سال 1908، اولین فیلم انیمیشنی جهان را دیدیم که توسط هنرمند فرانسوی امیل کول ساخته شد. این فیلم Fantasmagorie نام داشت که شامل شکل های چوبی بود که با اجسام مختلف بی جان روبرو می شدند.

در طول دهه ۱۹۱۰ میلادی، انیمیشن هایی به نام ⁇ Cartoons ⁇ ساخته می شدند که عمدتا برای سینماها به عنوان جاذبه های پیش از نمایش تولید می شدند، تا قبل از نمایش فیلم به نمایش در آیند. جان راندولف بری و ارل هرد موفق ترین تولیدکنندگان انیمیشن در این دهه بودند، و مسئول ثبت اختراع فرآیند انیمیشن سل بودند، که بعدها در بیشتر قرن بر صنعت انیمیشن تسلط یافت.

بهترین نرم افزار انیمیشن سازی 2D

نرم افزار Character Animator

Character Animator

یک برنامه انیمیشن جدیدتر با یک چرخش جالب. به جای انیمیشن سازی روش سنتی، انیماتور شخصیت از وبکم و میکروفون شما استفاده می کند تا به طور خودکار یک شخصیت از پیش ساخته شده را در زمان واقعی، تقریبا مانند موشن کپچر، انیمیشن سازی کند.
این یک گزینه عالی برای مبتدیان است زیرا به کم ترین میزان تجربه انیمیشن نیاز دارد.

 

من شخصا نقص در طراحی دست را در مقابل ظاهر نرم انیمیشن های کامپیوتری دوست دارم. 

انیمیشن دوبعدی وکتور

آموزش انیمیشن سه بعدی
2D Vector Animation

امروزه روش های جدیدی برای ایجاد انیمیشن ۲D با استفاده از یک عروسک دیجیتال ۲D وجود دارد. این ها کاراکترهای ۲D هستند که با یک سیستم از استخوان ها و کنترل ها ساخته شده اند که می توانند به شیوه ای شبیه به یک ابزار شخصیت ۳D دستکاری شوند.

تفاوت بین کاراکترهای دست چین دوبعدی و نویسه‌های طراحی شده با دست ممکن است کمی مبهم باشد. برنامه‌هایی مانند Toon Boom Harmony و Adobe Animate CC به شما امکان می‌دهند انیمیشن‌های دست‌کشیده شده را با تکنیک‌های عروسکی دوبعدی، حتی گاهی در یک شخصیت، به‌طور یکپارچه ترکیب و مطابقت دهید.

یک شخصیت می تواند استخوان هایی داشته باشد که به انیماتور اجازه ژست گرفتن بدهد، اما بخش های دیگری هم دارد که با دست انیمیشن می شوند.

 

تاریخچه انیمیشن دوبعدی وکتور

در اواخر دهه 90، به دلیل محدودیت‌های پهنای باند، بسیاری از هنرمندان شروع به استفاده از فلش برای توزیع انیمیشن‌های کوتاه (و بسیار محدود) در وب کردند که معمولاً اندازه بسیار کمی داشتند.
این محدودیت به Flash جذابیت انبوه داد که باعث شد در میان هنرمندان و انیماتورهای مستقل به موفقیت بزرگی دست یابد. فلش در سال ۲۰۰۵ و زمانی که توسط ادوبی خریداری شد، به شدت رشد کرد. زمانی که یوتیوب شروع به رشد کرد، به طور کامل منفجر شد، و امروز شما می‌توانید هزاران انیمیشن فلش را در آنجا پیدا کنید و همچنین
این انعطاف پذیری‌ها گزینه‌های بیشتری را در هنگام نزدیک شدن به انیمیشن در اختیار مبتدیان قرار می‌دهد، به خصوص اگر طراحی مناسب آن‌ها نباشد و از سوی دیگر انیمیشن‌سازی سنتی نیاز به مهارت‌های نقاشی بسیار قوی دارد.

انیمیشن با دیگر بخش ها متفاوت است. زبان آن زبان کاریکاتور است. سخت ترین کار ما این بود که کارتون ها را غیرطبیعی اما به ظاهر طبیعی برای انسان ها و حیوانات بسازیم.

انیمیشن استاپ موشن

stop-motion-animation-persiananimation
Stop Motion Animation

stop motion انواع مختلفی دارد، اما همه آنها شامل دستکاری اشیاء دنیای واقعی است. این اشیا کمی جابه‌جا می‌شوند و هر بار یک فریم عکس گرفته می‌شوند. هنگامی که به ترتیب نشان داده می‌شوند، این فریم‌ها توهم حرکت را ایجاد می‌کنند.
در حرکات stop motion، مانند حرکات ایجاد شده توسط لایکا (Coraline، Kubu و Two Strings)، یک عروسک خیمه شب بازی خاص روی یک صحنه مینیاتوری قرار می‌گیرد.
یکی دیگر از انواع استاپ موشن، انیمیشن برش کاغذ است. در این سبک، شخصیت‌ها از اشکال کاغذ ساخته می‌شوند. ممکن است آنها را در محل اتصالات به هم بچسبانند تا یک شکل قابل استفاده بسازند، یا قطعاتی را در جای خود قرار دهند تا بتوان آنها را تعویض کرد. سپس آنها را حرکت داده و فریم به فریم عکس می‌گیرند، درست مانند یک عروسک استاپ موشن. در ابتدا «پارک جنوبی» به این شکل بود. نوع نادر دیگر حرکت استاپ، pixelation نام دارد. در pixelation از افراد واقعی به جای عروسک ها استفاده می شود.

همه این انواع استاپ موشن یک ویژگی مهم مشترک دارند:

همه آنها باید مستقیماً عکسبرداری شوند، به این معنی که از یک فریم شروع کنید و هر فریم را یکی پس از دیگری، تا انتهای صحنه عکسبرداری کنید اما اگر اشتباهی در یک فریم انجام شود، اصلاح آن بدون نیاز به شروع دوباره بسیار دشوار است. شما نمی توانید آن فریم را مانند آنچه در انیمیشن های ۲ بعدی می توانید دوباره رسم کنید. این کار باعث می شود که این نوع انیمیشن بسیار شدید باشد و نیاز به صبر زیادی دارد.

تاریخچه انیمیشن سازی استاپ موشن

انیمیشن Stop-Motion اغلب به عنوان جلوه های ویژه قبل از معرفی انیمیشن CGI استفاده می شد، و به همین دلیل سابقه بسیار طولانی در صنعت انیمیشن و فیلم دارد، از سیرک Humpty Dumpty 1887 Blackton  یکی از اولین انیمیشن های به سیک استاپ موشن با گل بود ، مدل سازی آن فوق العاده بود و به این صورت اولین انیماتور استاپ موشن به نام هلنا اسمیت دیتون بود که در سال 1917 یک انیمیشن کوتاه سفالی بر اساس رومئو و ژولیت ساخت.

تکنیک دیگری که در دهه ۸۰ میلادی مطرح شد، Go Motion بود. این تکنیک شامل برنامه‌ریزی یک کامپیوتر برای حرکت مدل‌ها برای انیماتورها قبل از عکاسی از هر فریم بود و این روش در هنگام ایجاد جلوه‌های بصری برای RoboCop در سال 1987 Verhoven و The Empire Strikes Back در سال 1980 Kershnerاستفاده شد. این کار بسیار پیچیده‌تر از انجام آن با دست بود، اما نتیجه یک انیمیشن واقع گرایانه‌تر بود.

استاپ موشن استانداردهای جلوه‌های بصری را با استادانی چون ری هریهاوزن، که انیمیشن‌هایی برای جیسون و آرگونات‌ها سال 1963 و Clash of Titans سال 1981 ، یا نیک پارک که فرنچایز والاس و گرومیت را خلق کرد، تنظیم کرد.
با این حال، استاپ موشن همیشه برای کارهای کوتاه و جلوه‌های بصری ساخته نمی‌شد و تا امروز فیلم‌های انیمیشن بلند استاپ موشن زیادی ساخته شده‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کابوس قبل از کریسمس و والاس و گرومیت اشاره کرد.

من عاشق همه اشکال انیمیشن هستم، اما یک چیز منحصر به فرد و خاص برای استاپ موشن وجود دارد: واقعی تر است و مجموعه مانند یک مجموعه روشن می شود. اما من فکر می کنم این یک نوع کار تنها و تاریک است که می خواهم انجام دهم.

stop-motion-studio-logo

استاپ موشن استودیو یک برنامه استاپ موشن سطح مبتدی برای همه دستگاه‌ها و پلتفرم‌ها است که به هر دوربین دیجیتال، تلفن یا تبلتی متصل می‌شود تا ویدیوهای استاپ موشن عالی را با سادگی و سهولت ایجاد کند. اگر تازه شروع کرده‌اید، این یک انتخاب عالی است.

انیمیشن موشن گرافیک

Motion Graphics Animation
Motion Graphics Animation

آخرین دسته بزرگ انیمیشن‌ها، موشن گرافیک است. موشن گرافیک روی ساخت جلوه‌های پویا و جالب از لوگوهای متن متحرک و تصاویر پایه تمرکز دارد. موشن گرافیک‌ها می‌توانند دو بعدی و سه بعدی باشند و شما آنها را در همه جا در تبلیغات، ویدیوهای توضیحی، رویدادهای ورزشی، اخبار و سایر تولیدات تلویزیونی خواهید یافت. انیمیشن مناسب کاراکترها عموماً خارج از محدوده موشن گرافیک است، اما بسیاری از اصول اصلی انیمیشن برای موشن گرافیک نیز اعمال می‌شود.

تاریخچه انیمیشن موشن گرافیک

اصطلاح موشن گرافیک در کنار ویرایش ویدیو در کامپیوتر قرار گرفت، چرا که برنامه هایی مانند Adobe After Effects و Apple Motion ویرایش تصاویر را بسیار ساده تر و سریع تر می کردندو پیش از این، قبل از ظهور ویرایش کامپیوتری، این یک فرآیند بسیار زمان بر بود، که آن را به تولیدات با کیفیت بالا محدود می کرد.
امروزه، در تبلیغات، نمایش های خبری، رویداده ای ورزشی و ویدئوهای آنلاین بسیار محبوب است.اصطلاح موشن گرافیک در کنار ویرایش ویدیو در کامپیوتر قرار گرفت، چرا که برنامه‌هایی مانند Adobe After Effects و Apple Motion ویرایش تصاویر را بسیار ساده‌تر و سریع‌تر می‌کردندو پیش از این، قبل از ظهور ویرایش کامپیوتری، این یک فرآیند بسیار زمان بر بود، که آن را به تولیدات با کیفیت بالا محدود می‌کرد و امروزه، در تبلیغات، نمایش‌های خبری، رویداده‌ای ورزشی و ویدئوهای آنلاین بسیار محبوب است.

بهترین نرم افزار ساخت موشن گرافیک

افتر افکت

Adobe After Effects

نرم‌افزار After Effects محصول کمپانی قدرتمند Adobe است که از آن برای اعمال افکت‌های تصـویری و همچـنین کامـپوزیت فیلم‌ها استفاده می‌شود. شرکت Adobe سالانه یک نسخه رسمی با نام همان سال از نرم افزارهای خود منتشر می‌کند که نرم‌افزار افتر افکت هم شامل آن هست.

Maxon Cinema 4d

Cinema 4D بهترین دوست یک هنرمند موشن گرافیک است. این یک برنامه سه بعدی برای کاربر After Effects است. بسیار بصری است و مستقیماً با After Effects بدون نیاز به اولین رندر کار می کند. این اولین انتخاب من برای تولید جدی فیلم سه بعدی نخواهد بود، زیرا از ابتدا با در نظر گرفتن موشن گرافیک طراحی شده است، اما یک برنامه همه کاره شگفت انگیز است. (مجید پویافر)

نرم افزار Maxon Cinema 4D

اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را به اشتراک بگذارید

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.